Jak robić notatki w podręcznikach?

Jak robić notatki w podręcznikach?

W przypadku wielu twoich zajęć tanie podręczniki, z których korzystasz, będą niewątpliwie cennym źródłem, jeśli chodzi o naukę i dobre odrabianie lekcji. Czasami jednak możesz potrzebować trochę pomocy w pełnym wykorzystaniu swoich podręczników – a mianowicie, jak robić skuteczne notatki na wymaganej treści.

W końcu robienie notatek na materiałach podręcznikowych może po pewnym czasie stać się nieco nużące. Co więcej, często jest wiele materiałów do omówienia, co może być dość przytłaczające, gdy próbujesz zebrać dobrze zorganizowany przewodnik do następnego quizu lub egzaminu.

Szukaj słów kluczowych i definicji, które są pogrubione lub pisane kursywą.

Wspaniałą rzeczą w podręcznikach jest to, że wykonują za Ciebie dużo pracy. Innymi słowy, często zwracają uwagę na pewne ważne słowa i frazy, które musisz znać, umieszczając je pogrubioną lub kursywą. Czytając podręcznik, z łatwością znajdziesz te kluczowe definicje. Jeśli wolisz zobaczyć listę słów, na końcu każdego rozdziału, a czasem nawet każdej sekcji, znajduje się lista wszystkich kluczowych terminów i definicji w jednym miejscu, wraz z numerami stron, na których możesz je znaleźć. Wiedza o tym, gdzie i jak znaleźć te słowa, jest bardzo pomocna i może zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku podczas tworzenia notatek.

Jeśli masz pozwolenie, zaznaczaj, podkreślaj i dodawaj adnotacje.

Większość podręczników, niezależnie od tego, czy kupujesz, czy wypożyczasz, pozwala na pisanie w nich. Mając to na uwadze, jeśli jesteś kimś, kto uważa, że pisanie w podręczniku jest pomocne, idź na to! Wyrzuć swoje ulubione zakreślacze, długopisy, ołówki, markery, karteczki samoprzylepne i wszelkie inne materiały potrzebne do skutecznego robienia notatek. Jeśli jesteś osobą bardzo zorganizowaną i lubisz systemy kodowania kolorami, pomocne może być użycie różnokolorowych zakreślaczy i markerów. Możesz także zapisywać notatki na marginesach, aby ułatwić sobie sprawę, gdy zdecydujesz się wrócić i przejrzeć to, co przeczytałeś.

Zorganizuj swój zarys na podstawie nagłówków i podtytułów podanych w podręczniku.

Inną wspaniałą rzeczą w podręcznikach jest to, że zwykle mają już informacje uporządkowane pod określonymi nagłówkami i podtytułami. Kategorie te są szczególnie cenne, pomagając ci zorganizować i sformatować podręcznik do nauki, ponieważ są one zasadniczo z góry ustalonymi kategoriami, które tworzą podstawową strukturę twojego konspektu. Skorzystaj z tych nagłówków i podtytułów lub przynajmniej użyj ich jako trampoliny dla szkieletu swojego zarysu, ponieważ korzystanie z nich może zaoszczędzić dużo czasu i energii mózgowej.